Sprowadzanie zwłok - Nawia

Ławka

Sprowadzenie zwłok - jak wygląda procedura?

Coraz częściej podróżujemy nie tylko po Europie, ale również całym świecie. W przypadku nagłych i niespodziewanych sytuacji w takich momentach bardzo ważna jest pomoc doświadczonych specjalistów. Skorzystaj z ich usług, aby bez problemu sprowadzić ciało z zagranicy.

Sprowadzenie zwłok rozpoczyna się od formalności

Ciało zmarłego może sprowadzić najbliższa rodzina: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, ciotki, stryjowie oraz rodzeństwo. Pierwszym krokiem jest wystąpienie o zgodę do starosty lub prezydenta miasta. We wniosku o sprowadzenie zwłok muszą znajdować się podstawowe dane wnioskodawcy, jak i osoby zmarłej. Konieczne jest również załączenie aktu zgonu, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Po dopełnieniu tych formalności w przeciągu trzech dni starosta lub prezydent wydaje zgodę - nie wiąże się ona z żadnymi dodatkowymi kosztami. Dopiero posiadając takie dokumenty możliwe jest wystąpienie o zgodę do konsula.

Aby konsul wydał zgodę na sprowadzenie zwłok, niezbędna będzie odpowiednia dokumentacja

Sama zgoda od starosty lub prezydenta nie wystarczy - do konsula urzędującego w placówce na terenie kraju, w którym zmarła bliska osoba należy dostarczyć szereg dokumentów. Wśród nich znajduje się odpis zupełny aktu zgonu oraz zaświadczenie lekarskie wykluczające śmierć w wyniku choroby zakaźnej lub epidemii. W niektórych przypadkach niezbędne będzie także zezwolenie policji lub sądu na wywiezienie ciała. To pozwolenie jest już płatne; w krajach Unii Europejskiej koszt wydania zgody wynosi ok. 40 euro.

Możesz zdecydować się na transport samochodem, samolotem lub statkiem

Przed transportem trumna zostaje zapieczętowana przez pracowników konsulatu. Jest to specjalna trumna wykonana z metalu, a dopiero ona zostaje umieszczona w trumnie drewnianej. Samochód przewożący ciało powinien być odpowiednio oznakowany. W przypadku samolotów nie zawsze masz możliwość wyboru przewozu trumny. Procedury są nieco uproszczone podczas przewozu urny z prochami. Może być ona przewożona każdym środkiem transportu drogowego bez dodatkowych oznaczeń. Również w przypadku transportu lotniczego niektóre linie zgadzają się na przewóz wyłącznie urny. Warto pamiętać, że również po skremowaniu konieczny jest przewóz w zapieczętowanej urnie. Koszt przewozu będzie różnił się w zależności od kraju, w którym znajduje się ciało. Po dopełnieniu wszelkich formalności możliwe będzie sprowadzenie zwłok oraz dalsze przygotowywanie ceremonii pogrzebowych. Możesz podjąć się tego samodzielnie lub skorzystać z naszej pomocy w zakresie organizacji pogrzebu po przywiezieniu ciała do Polski.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprowadzeniu ciała, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem; pomagamy naszym klientom podczas ciężkich chwil. Dopełniamy formalności, zajmujemy się organizacją transportu ciała z krajów europejskich oraz całego świata. Podejmujemy się również organizacji uroczystości pogrzebowych, więc jeśli szukasz kompleksowej usługi oraz wsparcia - sięgnij po naszą pomoc. Nasz telefon jest czynny całą dobę, ponadto kontaktujemy się z klientami na każdym etapie działania. Jeśli nie chcesz zajmować się formalnościami oraz obawiasz się całego procesu kompletowania dokumentacji - skontaktuj się z nami i pozwól udzielić sobie pomocy w tych trudnych chwilach. Zapraszamy do kontaktu celem ustalenia szczegółów współpracy oraz wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.

Skontaktuj się z nami

Nie czekaj i nie pozwól, by ktoś skomplikował Ci ten trudny czas

Zajmujemy się profesjonalnie całą procedurą transportu zwłok do kraju. Nie pozwól, aby ktoś utrudnił Ci transport Twoich bliskich do kraju, świadcząc niekompleksową lub nieprofesjonalną usługę. Skontaktuj się z nami już teraz!